Tehotenstvo a starostlivosť o ústnu dutinu
V tehotenstve má žena nárok na dve preventívne prehliadky, ktoré sú hradené zo zdravotného poistenia.
Prečo je to dôležité?
Čo by ste mali vedieť o zmenách v ústnej dutine.
Hormonálne zmeny v tele matky počas tehotenstva majú najčastejšie za následok zvýšenú tendenciu k vzniku zápalu parodontu (zápal ďasien a tkanív v okolí zuba). Tieto zmeny vznikajú na zdravom parodonte alebo zhoršujú predtým prítomný a neliečený zápal.
Zápal ďasien je pomerne častý a postihuje 30 – 75 % tehotných žien. Začiatok chronického zápalu ďasien sa môže prejavovať spočiatku „iba“ krvácaním z ďasien pri čistení zubov alebo u niektorých žien dochádza k zápalovému zväčšeniu ďasien.
Ak má žena parodontitídu (zápal parodontu) pred tehotenstvom je nevyhnutné, aby zubný lekár v spolupráci s pacientkou dosiahli liečbou stav kľudu. To znamená znížiť krvácanie a tvorbu hnisu na minimum. Tu je veľmi dôležité detailne odstrániť zubný kameň zubným lekárom (alebo na jeho odporúčanie dentálnou hygieničkou), čím sa stupeň zápalu zníži. Samozrejme, že pacientka doma vykonáva dôkladnú ústnu hygienu podľa odporúčania. Je potrebné vedieť, že aktívna parodontitída je často príčinou rizikového tehotenstva s predčasným pôrodom a nízkou pôrodnou hmotnosťou novorodenca, ako aj spontánneho potratu. Spôsobujú to výlučky baktérií, ktoré sa krvným riečišťom dostávajú k placente a znižuje sa tým výživa plodu. Viac na Fokálna infekcia
Dôležité je tiež ošetriť prítomný zubný kaz, pretože v období tehotenstva a dojčenia je aktivita a riziko jeho vzniku zvýšené v dôsledku často sa meniacich chutí na sladké a kyslé. Zároveň nevoľnosti v tehotenstve sú príčinou zvracania, kyslého prostredia v ústach a často nesprávnych zvykov v ústnej hygiene. To sú hlavné príčiny vzniku zubného kazu, a nie nesprávny názor, že v „tehotenstve ubúda vápnik a preto sa zuby kazia“.
Je potrebné si uvedomiť, že krvácanie z ďasien a zvýšený výskyt zubného kazu sú ochoreniami často sa vyskytujúcimi v tehotenstve.
Vážené pacientky, neodkladajte preto preventívne prehliadky a návštevu u zubného lekára.
Prvá preventívna prehliadka – 12. týždeň tehotenstva – obsahuje :
- Vyšetrenie stavu chrupu s následným ošetrením zubného kazu, ktoré je indikované v 2. trimestri. Lokálna anestézia ako prevencia bolesti a zníženia stresu je indikovaná a prakticky dnes majú tieto prípravky prakticky nulové riziko poškodenia plodu. Neošetrený a pretrvávajúci zubný kaz je rizikom prenosu kazotvorných baktérií do úst dieťaťa, najmä ak matka olizuje cumlík a lyžičku, ktorou kŕmi dieťa alebo ho bozkáva na ústa.
- Vyšetrenie ďasien a parodontu, zistenie krvácania z ďasien, prítomnosť zubného kameňa a jeho odstránenie. Pamätajte, že zápal ďasien ani po pôrode bez liečby nevymizne a za deväť mesiacov tehotenstva sa značne poškodia ďasná. Obr. 1,2
- Inštruktáž o nevyhnutnosti vykonávať ústnu hygienu s fluoridovou zubnou pastou a pomôckami ústnej hygieny dôsledne a viac ako inokedy. Je potrebné si zapamätať, že základným liekom je dôkladné čistenie zubov.
- V prípade zvýšeného rizika kazivosti alebo pri dlhodobom tehotenskom zvracaní zubný lekár odporúča aplikovať prípravky so zvýšeným obsahom fluoridov (remineralizačný gél 1 krát do týždňa)
- Pri tehotenskom zvracaní nie je vhodné ihneď po zvracaní si čistiť si zuby zubnou kefkou, lebo kyslý obsah žalúdka naleptáva a porušuje zubnú sklovinu a dochádza k porušeniu povrchovej vrstvy zubnou kefkou.
Je lepšie ihneď si vypláchnuť ústa vodou, prípadne ústnou vodou s obsahom fluoridu, podľa odporúčania zubného lekára. Rovnaký je postup aj v prípade striedania príjmu sladkých a kyslých jedál, kedy čistenie zubnou kefkou vykonávame až po 30 minútach.
Tehotenstvo a cukry – alebo tehotenstvo a zubný kaz.
Častý príjem sladkých jedál a nápojov spôsobuje zubný kaz; to platí aj v tehotenstve. Nekonzumujte sladkosti medzi hlavnými jedlami. Nadmerná spotreba cukru v tehotenstve neprospieva ani matke, ani dieťaťu a u nastávajúcej matky vedie k zbytočnej nadváhe a vzniku zubného kazu.
Druhá preventívna prehliadka – 28. týždeň tehotenstva – obsahuje :
- Kontrolu stavu chrupu a parodontu, kontrolu ústnej hygieny, nánosov zubného kameňa a bakteriálneho povlaku.
- Pri tejto návšteve zubný lekár podáva informácie aj o starostlivosti o ústnu dutinu novorodenca a kojenca ihneď po narodení :
- ako vykonávať ústnu hygienu od narodenia až do 1. roku veku Zubný preukaz
- o výžive, pričom upozorní nepodávať dieťaťu od smädu sladené nápoje
- o význame prvej návštevy s dieťaťom u zubného lekára hneď po dovŕšení jedného roka
- o možnom vplyve cumlíka a cmúľaní palca na vývoj zubov