Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Od narodenia do 3 rokov života

MUDr. Lucia Kovácsová, PhD.

Ústna hygiena a starostlivosť o ústnu dutinu u novorodencov

Starostlivosť o ústa dieťaťa (nie o zuby) začína ešte pred prerezaním prvého mliečneho zuba. V rámci každodennej hygieny pri kúpaní je potrebné vytierať jazyk, líca a ďasná navlhčenou gázou alebo textilnou vreckovkou navinutou na ukazovák. Robíme tak z dôvodu vyčistenia úst od zvyškov mlieka a zároveň už v tomto období postupne navykáme dieťa na „pocit čistých úst“.

Ústa dieťaťa po narodení postupne napádajú rôzne baktérie, medzi nimi aj baktérie spôsobujúce zubný kaz. Hlavná baktéria zodpovedná za vznik zubného kazu Streproccocus mutans sa do detských úst prenáša najviac od matky, hlavne ak sama má v ústach neošetrený zubný kaz. Tento prenos nastáva pri bozkávaní dieťaťa na pery, pri olizovaní cumľa, pri ochutnávaní z detskej fľaše, neskôr pri ochutnávaní stravy z lyžičky, ktorou je dieťa kŕmené. Všetky tieto ich zlozvyky spôsobujú predčasné osídlenie úst dieťaťa nechcenými baktériami. 

 

Ústna hygiena a starostlivosť o ústnu dutinu po prerezaní prvého mliečneho zuba

Prvý mliečny zub prerezáva približne v 6. mesiaci života dieťaťa. Najprv prerezávajú rezáky v sánke a do dovŕšenia prvého roku sú prerezané všetky rezáky v sánke aj čeľusti v počte 8 zubov (4 rezáky v sánke a 4 rezáky v čeľusti). Čistenie prerezaných rezákov robíme zotieraním povlaku navlhčenou gázou alebo vreckovkou. Nie je však chybou, ak prerezané prvé zuby čistíme prstovou kefkou ( voľne dostupná v lekárňach) alebo detskou zubnou kefkou bez použitia akejkoľvek zubnej pasty. Prerezaním mliečnych stoličiek, čo je približne od 12. mesiaca, čistenie gázou nestačí a je nevyhnutné začať používať detskú zubnú kefku. Na čistenie zubov používame detskú zubnú kefku podľa veku dieťaťa. Ani v tomto veku nepoužívame žiadne zubné pasty. Detské zubné pasty podľa veku dieťaťa začíname používať až vtedy, keď si dieťa vie po vyčistení zubov vypláchnuť ústa. Samozrejme chrup 2x denne ráno a večer čistia rodičia.

Potrava pre kojencov a batoľatá tak isto ako hygiena do značnej miery ovplyvňuje riziko vzniku zubného kazu. Potravu bohatú na cukry predstavuje podávanie sladeného mlieka, ochuteného mlieka, ovocných štiav alebo iných sladených nápojov v kojeneckej fľaši. Tieto nápoje by snáď sami o sebe neboli závažným problémom. Ich škodlivosť však výrazne stúpa, ak má dieťa fľašu s nápojom neustále pri sebe (v kočiariku alebo v postieľke) a počas dňa z nej opakovane popíja. Zvlášť nebezpečné je, ak sa sladené nápoje alebo príkrmy podávajú večer pred spaním, alebo dieťa s fľašou aj zaspáva. To isté platí aj o prikrmovaní niekoľkokrát v priebehu noci. Počas spánku totiž klesá množstvo sliny, ktorá nemôže prirodzene, tak ako cez deň omývať povrch zubov.

Ak vaše dieťa už sedí bez pomoci nechajte ho piť nápoje z hrnčeka. 

Od útleho detstva naučte svoje dieťa od smädu piť čistú vodu.

Rovnako neprijateľné ako cukrom sladené nápoje sú džúsy a ovocné šťavy. Džúsy so 100% podielom ovocnej zložky obsahujú iba nepatrné množstvo cukru, sú však veľmi kyslé. Kyslosť džúsov a ovocných štiav je tak vysoká, že zubná sklovina sa pri kontakte s nimi začína rozpúšťať. Ďalším problémom je dieťaťom vyžadované kojenie počas noci (podľa jeho samovôle) po prerezaní prvých zubov. Po 18. mesiaci veku dieťaťa, kojenie niekoľkokrát počas noci nemá takmer žiadny nutričný význam a dieťa matkin prsník využíva skôr k svojmu ukľudneniu a opätovnému rýchlemu zaspaniu. Rovnako sa musíme vyvarovať namáčaniu cumľov do medu, cukru a sirupov.

Kazivosť mliečnych zubov v negatívnom zmysle ovplyvňuje aj opakované podávanie antibiotík, vo forme sirupov, sirupov proti kašľu, bolesti a nachladnutiu. Prakticky všetky lieky pre deti do dvoch rokov obsahujú veľké množstvo cukru z toho dôvodu, aby ich dieťa vôbec užilo. Bez pridaného cukru majú nepríjemnú horkú chuť. Ak musí dieťa opakovane po dlhší čas užívať tieto lieky, mala by byť hygiena jeho chrupu obzvlášť starostlivo realizovaná – po užití lieku počas dňa nechať vypláchnuť ústa čistou vodou, rodič dokonale očistí zuby ráno a večer.

Mliečny chrup má 20 zubov. Mliečne zuby podobne ako zuby trvalé majú nezastupiteľnú funkciu v ústach detí. Sú dôležité pri odhryzovaní a rozdrobovaní potravy, držia miesto pre trvalé zuby, podporujú správny rast čeľuste a sánky. Majú dôležitú úlohu pre správnu výslovnosť, ale aj pre výzor dieťaťa. Zdravé mliečne zuby sú vizitkou toho, ako sa rodičia starajú o hygienu ústnej dutiny svojich detí. Je pravdou, že mliečne zuby sú dočasné, ale nič v našom tele, tak ako tomu už býva v prírode, nie je náhodné. Iba zdravý mliečny zub splní svoje poslanie, vypadne a uvoľní miesto pre trvalý zub v správnom čase a v správnom slede. 

Čo môžete urobiť aby mliečne zuby ostali zdravé a splnili svoje poslanie?

V prvom rade musíme zabrániť vzniku zubného kazu, ktorý sa môže objaviť na zube, hneď po jeho prerezaní. Mliečne zuby sú viac náchylné na vznik zubného kazu ako zuby trvalé. Po prerezaní sklovina obsahuje menej minerálnych látok, je tenšia ako u trvalého zuba. Kanáliky v zubovine (tá časť zuba, ktorá je tesne pod sklovinou) sú široké a uľahčujú prienik kazotvorných baktérií až do zubnej drene. Zubná dreň je väčšia, a tým náchylnejšia na skoré napadnutie spomínanými baktériami.

Nezabudnite objednať svoje dieťa u zubného lekára na prvú preventívnu prehliadku po dovŕšení jedného roka.