Médiá

Vyhľadať
Close this search box.
Vyhľadať
Close this search box.

Chronické zápaly pľúc

prof. MUDr. Neda Markovská, CSc.

 

Chronické zápaly pľúc

  • Treťou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku sú ochorenia dýchacej sústavy – pľúc. Ich počet sa medziročne zvyšuje – chronická bronchitída, chronická obštrukčná choroba pľúc. Tieto ochorenia sú vyvolané predovšetkým fajčením (klik na fajčenie)
  • Zároveň sú úzko ovplyvnené parodontitídou.

  • prenosu a vzájomnej výmene baktérií dochádza viacerými cestami :

    – vdychovaním baktérií z úst do pľúc
    – krvnou cestou z úst do pľúc
    – vydychovaním infekčného aerosolu pri kašli

  • U pacientov s bakteriálnym zápalom pľúc a chronickou bronchitídou dochádza k intenzívnej tvorbe bakteriálneho povlaku, v ktorom sa okrem ústnych baktérií ukladajú aj pľúcne baktérie a tieto sa uvoľňujú do sliny. Tým sa pľúcne baktérie uvoľňujú do sliny. K pevnej väzbe bakteriálneho plaku na zuby napomáha aj fajčenie, čo sťažuje vykonávanie ústnej hygieny, nakoľko povlak je pevnejšie prilepený na zubný povrch.
  • Je zistené, že dlhoroční fajčiari majú horšiu ústnu hygienu, nepravidelne navštevujú zubného lekára a ošetrenie u dentálneho hygienika.

Čo je nevyhnutné?

  • Platia rovnaké zásady starostlivosti a prevencie ako ochorení srdca a ciev
    (odkaz – klik na srdce a cievy)

Ako predchádzať komplikáciám a problémom?

  • Pri stanovení niektorej z diagnóz ochorenia pľúc internistom alebo pneumológom je pacient odosielaný na rôzne vyšetrenia, aby bolo možné nájsť príčiny, ktoré ochorenie zhoršujú alebo môžu zhoršovať. Pacient je odoslaný aj k zubnému lekárovi na vylúčenie, resp. potvrdenie fokálnej infekcie v ústnej dutine.
  • Zuby, ktoré sú označené ako ložisková infekcia je nevyhnutné extrahovať, najmä tie, ktoré majú zápal v okolí koreňa zuba. Ďalej na extrakciu sú indikované zuby kývavé s veľkou stratou kostného lôžka. Je potrebné uviesť, že takéto zuby pacienta nebolia. Pacienti preto nie sú ochotní podstúpiť extrakcie zubov. Neuvedomujú si riziko komplikácií na pľúca a iné orgán
  • Stavy počiatočnej a miernej formy parodontitídy je nevyhnutné liečiť konzervačnou metódou a pravidelne, aspoň v 3-mesačných intervaloch ošetrovať s cieľom znížiť zápal na minimum a pôsobenie infekcie z ústnej dutiny.