Afta – stomatitis aphthosa
prof.MUDr.Markovská,CSc.
Afta nie je infekčné ochorenie – neprenáša sa z človeka na človeka .
Príčiny:
nie sú jednoznačne vysvetlené. Často krát je príčinou nepravidelný menštruačný cyklus u mladých žien, chudokrvnosť, psychický stres, tráviace problémy, banálne lokálne poranenie sliznice, auto- imúnne faktory.
Klinický obraz:
Afta sa vyskytuje len na ústnej sliznici pery, líca, na prednom povrchu jazyka, na okrajoch jazyka, na spodine ústnej dutiny. Nikdy sa nevyskytuje na tvrdom podnebí, na ďasne ani na sliznici iného orgánu ľudského tela. Ženy sú postihnuté častejšie ako muži, typicky v predmenštruačnej fáze, najviac vo veku medzi 20. – 40.-tym rokom veku.
Afta je výrazne bolestivá malá rana podobná malému vredu, má okrúhly alebo nepravidelný tvar, v priemere 3- 4 mm, povrch má sivo-bielu farbu. Okolie afty má červený lem. Afta sa častejšie vyskytuje ako jedna lézia, ale nie sú zriedkavé viaceré afty v rovnakom čase. Priebeh je chronický, výsev sa opakuje v rôznych intervaloch.
Liečba:
- Dôležité je určenie možnej celkovej príčiny a následná liečba príslušnými odborníkmi
- Lokálna liečba je založená na princípe zníženia bolesti prípravkami aplikovanými priamo na aftu, ktoré majú aj protizápalový účinok alebo účinok alebo ozónu, ktorý urýchľuje hojenie.